• 0 488 212 57 57
  • 0 532 403 3 04
  • erenmalimusavirlik@hotmail.com
  • 0 488 212 04 44

Dünya ticaretinde daralma…


Dünya ticaretinde daralma…

Dünya Ticaret Örgütünün Mal ticareti barometresi, geçen yıl sonunda daralan küresel ticaretin bu yılda daralacağını, uluslararası ticaret yapan fi rmalarımıza destek verilmesi gerektiğini gösteriyor.

Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) Mal Barometresi Endeksi’nde 2020 yılının ilk çeyreğindeki gelişmenin 2019 yılının son çeyreğinin altında kaldığı bilgisi DÜNYA ‘nın bugünkü haberinde yer alıyor. Çeşitli endekslerden oluşan Mal Barometresi Endeksi 95.5’e düşmüş durumda. Arkadaşımız Mehmet Kaya›nın değerlendirmesi dünya ticaretinin geçen yılın 18.1 trilyon dolarlık mal ve 5.7 trilyon dolarlık hizmet ticaretinin altında kalacağı şeklinde.

DTÖ’ye 164 üye ülke olmasına karşılık, ilk 10’da yer alan ülkelerin dünya ticaretindeki etkileri çok önemli. Bu 10 ülke arasında ABD, Çin, Almanya, Japonya, Fransa, İngiltere, Hollanda, Hong Kong var. Bu ülkelerden Çin’in önce büyüme beklentisi düşürüldü. Sonra Korona virüsünün olumsuz etkisinin Çin’in ticaretini ve onunla ticaret yapan ülkelerin ticaretini aşağıya çekmesi kaçınılmaz. İngiltere’nin AB’den ayrılması, Hong Kong ve Fransa’da 2019’da kitlesel toplumsal olaylar yaşanması da bu ülkelerin ticaretlerinde geçen yıl başlayan ekonomik daralmanın ticaretlerini olumsuz etkileyeceğini gösteriyor. DTÖ’nün Mal Barometresi Endeksi 2019’un üçüncü çeyreğinde binde 2 gerileme gösteriyor. Gelecek ticaret hesapları, dünya ticaretinde istikrarlı bir iyileşme beklenmediğini de ortaya koyuyor. Kıdemli bir analizci olan arkadaşımız Mehmet Kaya’nın haberinde 2019’un son çeyreğinde konteyner nakliye endeksinin 94.8’e, tarımsal hammadde endeksinin 90.9’a gerilediği belirtilmekte. İhracat siparişleri 98.5, hava taşımacılığı 94.6, elektronik bileşenler yüzde 92.8 düzeyiyle 100 temel değerin altında. Bu endekslerde önümüzdeki aylarda yükselme beklenebileceği bilgisi var. Ancak genellersek dünya ticaretinde daraltıcı rüzgarlar sürüyor…

Dünya ticaretindeki gelişmeler bütün gelişmekte olan ülkeler gibi Türkiye için de bu yılın zorluklar taşıyabileceğini gösteriyor. İhracatçı üreticilerimizin, dünya ticaretinde gerilememesi için desteklenmeleri gerekiyor. Bunun için Türk Eximbank’ının ülke riski sigortası sistemini yaygınlaştırmasının, olumlu yönde bir etki yaratacağı kesin.

Bugünün notu:
Dünya ticaretinde binde 8 olan payımızı, dünya nüfusundaki yüzde 1 olan paya paralel düzeye çıkartmak hedef olmalıdır.Kaynak

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin